top of page
Sök

“Regnet det bara öser ner” men det stoppar inte våra utflykter!

Uppdaterat: 4 juni

Att det regnar ihärdigt stoppar inte klubbens medlemmar från att träffas på trevliga aktiviteter. I söndags var det utflykt till Montreux. Många av oss har nog varit i Montreux men ofta bara mellan stationen och strandkanten på julmarknaden eller jazzfestivalen. Denna gång fick vi med hjälp av Anette och Gunnar se de gamla delarna, åka tåg (kugghjul) upp till Glion där vi besökte hotel Victoria och smaka lite lokalt vin för att sedan ta funiculen ner till Territet för pick nick, då det faktiskt var uppehåll en stund...i ca 18 minuter!. Under hela promenaden fick vi lyssna till våra kunniga “guider” som berättade om Montreuxs historia och dess tidigare invånare såsom “Sissi, Mannerheim, Freddy” m.fl., många av dem mer kända än själva Montreux! Freddy hade rymt från sin vanliga plats men vi hittade snabbt igen honom till Anettes stora glädje!

Har du något intressant ämne eller kunskaper som du vill dela med dig av, tveka inte att kontakta någon av oss i styrelsen.11 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Commentaires


bottom of page