top of page
Sök

Entreprenörskväll med Andreas, grundare och vd för Batmaid

Andreas Schollin-Borg talade inför klubben om sina erfarenheter som entreprenör i många olika bolag som han med hårt arbete framgångsrikt skapat, men även de som inte blev något av. Andreas berättade vidare entusiastiskt om Batmaids framgångar, över 25,000 regelbundna kunder med fortsatta expansionsplaner, och hans passion om att förändra den ”svarta arbetsmarknaden” samt motståndet som kommit lite ifrån oväntat håll, då pratar vi inte om konkurrenter utan politiska organisationer och strukturella motsättningar i Schweiz. Efter ett mycket intressant föredrag ställde sig Andreas, som bland annat före detta ”propriétaire de l'hôtel” i baren och serverade klubbens medlemmar och gäster medan en livlig och kreativ diskussion fortsatte under kvällen.


Ett stort tack till Andreas för ett intressant föredrag och din stora gästvänlighet och tack till alla gäster, som ställde många relevanta frågor och höll Andreas mycket sysselsatt i baren!


Batmaid fortsätter att erbjuda klubbens medlemmar och vänner CHF 30 i rabatt vid en första städning. Rabattkoden hittar ni här https://www.svenska-klubben.ch/items-7


Har du något intressant ämne eller kunskaper som du vill dela med dig av, tveka inte att kontakta någon av oss i styrelsen. Som vi brukar säga; medlemmarna är- och de som utvecklar klubben!


61 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page