top of page
Sök

Alzheimers föreläsningen

Svenska klubben vill tacka Psykolog Mikaëla Halvarsson som är direktör för demensboendet “Les Charmette” och “Hemma” i Bernex (GE) och klassiskt utbildad sångerska, för den enormt informativa föreläsningen på Grütli om Alzheimers och andra demens relaterade sjukdomar speciellt bland yngre. Vi fick höra av Mikaëla hur Alzheimers påverkar de drabbade och deras omgivning, hur hon och hennes team arbetar med vården och hur de utvecklar den, arbetar med utbildning om demens i samhället och hur de balanserar sjukvårdens begränsade resurser. En mycket intressant del av föreläsningen fokuserade på hur musik kan "återaktivera" hjärnan hos Alzheimers patienter vilket var mycket insiktsfullt. Det var uppenbart att detta komplicerade ämne var uppskattat bland klubbens medlemmar då frågorna var många och relevanta. Vi hoppas på att kunna bjuda in Mikaëla igen vid ett senare tillfälle så fler av er kan få en insikt om detta viktiga ämne som många av oss tyvärr kommer att komma i kontakt med.


Har du något intressant ämne eller kunskaper som du vill dela med dig av, tveka inte att kontakta någon av oss i styrelsen. Som vi brukar säga; medlemmarna är- och de som utvecklar klubben!20 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page